Ajankohtaista
Mediassa
10 VIIMEISINTÄ
- Jokinen jätti alkoholin "että itsestä tuntuisi hyvältä”
- Kroppa ja mieli tykkäävät alkoholitauosta
- Alkoholipolitiikka hyödyntää tutkimusta valikoivasti
- Kokonaisvaltaista tukea – ei vain yhden oireen käsittelyä
- Tänä vuonna en juo alkoholia
- Liian helpot pikavipit näkyvät nuorten peliongelmissa
- Kyky olla raitis omaksi taidoksi
- Virkku-päihdetyömalli tuo sisältöä ikääntyneiden elämään
- Luopumalla säilyttää elämän muut asiat
- Alkoholimainonta kierrättää vapauden myyttiä
- jartsa (Pornoriippuvuutta hävetään)
- -Luovuttamassa- (Pornoriippuvuutta hävetään)
- Pettynyt (Pornoriippuvuutta hävetään)
- minä vaan.. (Pornoriippuvuutta hävetään)
- Verkkaripunkkari (Psykoosien arvellaan lisääntyvän tulevaisuudessa)
- koi (Sekakäytön lisääntyminen ja itsesuojeluvaiston puute huolestuttavat)
- cobain (Katukaupan lääkkeet yliedustettuina huumekuolemissa)
- Lars (Kajaanin yhteiset nuoret)
- pertti (Heroiinikuolemat ovat vähentyneet)
- Mikko Haajamo (Huumekeskustelu virkosi helteellä)
Julkaistu: 14.10.2008
Palveluohjaaja auttaa elämänhallinnassa ja asioimisessa
Henkisesti väsynyt ihminen ei jaksa raivata tietään palvelujen viidakossa. Palveluohjauksen tehtävänä on auttaa asiakkaita oman elämän hallintaan, tukea heidän voimavarojaan ja löytää oikeita palveluja, joilla heidän tarpeensa ja tavoitteensa toteutuisivat. Tällaisia ovat asioimiset viranomaisten kanssa, kuten asunnon hankkiminen ja sosiaalitoimiston palvelut. Palveluohjaajia voi lähestyä ilman lähetettä.Itä-Uudenmaan sosiaalipsykiatrisen yhdistyksen Drop in -palveluprojektin asiakkaina on mielenterveyspotilaita ja pitkäaikaisesta masennuksesta kärsiviä. Suurella osalla asiakkaista on samanaikainen päihdeongelma. Asiakas on voinut olla pitkään terapiahoidossa, ja kun hoitosuhde on loppunut, he ovat usein kokeneet pudonneensa tyhjän päälle. [Kaupunkilehti Vartti 14.9.2008]
Kommentit
Copyright © Päihdelinkki 2011

Minunkin terapiani päättyi, enkä uutta varattomuuteni vuoksi saa. Jäin todella tyhjän päälle. Julkisella sektorilla ei ole enää kuulemma varaa tukea terapiaani.
Minulla on vaikean masennuksen lisäksi lääkeongelma. Olen ihan lopussa, edes siivota en jaksa.
Olen pyytänyt apua, muttei sitä mistään saa.
Mistä tällaisia palveluohjaajia saa (Helsingissä)?Mitä palvelut maksavat?
Voiko saada myös siivousapua?
— Kisu · 29.10.2008 - 11:30 · #
HEI!
Miten saada yhteyttä/tietoa palveluohjaajaan Helsingissä???
24 vuotias mielenterveys/päihdeongelmainen poika,vailla pohjaa, oleskelee lähes 70 vuotiaan mummonnsa luona,mummokin alkaa jo oireilla. Olemme niin väsyneitä ja huolissamme!!! Poika ei saa otetta mistään saatikka elämästään! Käy mielenterveystoimistossa missä “kerrotaan” elämän tosiasioita, kuten kehoitetaan menemään vaikka kuntosalille,miten tämä onnistuu kun ei ole elämänhalua eikä saa asioitaan hoidettua ! Onko näin,että läheistenkin pitää sairastua ennenkuin saa apua!!!!!!
— anneli · 11.11.2008 - 22:29 · #